Płetwa sterowa

Mapalu - pletwa sterowa

Płetwa sterowa hebla firmy Mapalu stanowi doskonały przykład urządzenia, które w sposób prosty i tani zwiększa możliwości znanych rozwiązań konstrukcyjnych istniejących od wieków. Jak wszystkie produkty opracowane i zbadane przez firmę Mapalu stanowi innowację charakteryzującą się nowością cech w skali międzynarodowej.

Jest autorską konstrukcją, charakteryzującą się tym, że posiada kształt zwężającej się skrzyni obustronnie przelotowej zbudowanej przez ścianki stanowiące płetwy sterowe. Będzie mogła być wykorzystana zarówno w nowo produkowanych jednostkach, jak i w ramach modernizacji użytkowanych już jednostek. Zapewnia sterowność w każdych warunkach żeglugowych dla wszystkich rodzajów jednostkach pływających, niezależnie od rodzaju napędu.

Zalety


  • Generuje znacznie większą jednostkową siłę naporu niż ster standardowy przy każdym kącie wychyleniu steru.

  • Przy małych kątach wychyłu steru, w zakresach kąta wychyłu pomiędzy 0°-10°, jednostkowa siła naporu steru jest nawet dwa razy większa. Właściwość ta poprawia stateczność kursową, gdyż jednostka prędko reaguje na każde wyłożenie steru, co umożliwia szybką korektę kursu. Cecha ta powoduje spadek całkowitego oporu kadłuba co zmniejsza zużycie paliwa przez silnik napędowy statku.

  • Inną istotną zaletą naszej płetwy sterowej jest również to, że znaczne siły naporu generowane są przy bardzo małych prędkościach jednostki pływającej. Wszystko to powoduje, że płetwa sterowa zacznie ułatwia manewry w basenie portowym dla jednostek nie posiadających rufowych sterów strumieniowych.

  • Bardzo ważną zaletą naszej płetwy sterowej jest też dwa razy mniejszy opór płetwy sterowej przy położeniu środkowym (mniejszy opór czołowy). Tu także występuje mniejsze zużycie paliwa przez silnik napędowy statku i będzie to miało duży wpływ na wyniki ekonomiczne oraz spadek emisji dwutlenku węgla.

  • Konstrukcja płetwy sterowej jest bardzo prosta, a to przekłada się na niskie koszty produkcji, prostej procedury ewentualnej wymiany lub naprawy.